GROM III

GROM III

Víkendových airsoftových akcí není mnoho a takových, kterých se účastníme jako tým je ještě míň. Proto jsem byl nadšený z ohlášení akce Grom III na kterou se původně přihlásilo 9 členů týmu z kterých v konečné fázi zbylo šest.

Akci pořádal tým 1. PST – Táborník Mladá Boleslav a akce se konala pro mě v neprozkoumané lokaci Ralsko – letiště. Odjezd z Prahy byl naplánovaný už na pátek, abychom mohli v dostatečném předstihu zakempovat a pěkně se v sobotu prospali.

Do Ralska jsme přijeli okolo šestý a bez větších problémů našli pozici našeho tábora. Místo bylo pěkně schované v lese a podloží tvořilo borůvčí. Po postavení stanů, celt a dalšího kempovacího vybavení jsme si všimli, že ostatní osazenstvo tábora začíná kopat zákopy. Zpočátku to vypadalo, že zákopy budou obyčejné díry v zemi s pár klacky po stranách, ale po cca jedné hodině by se dali použít v opravdové válce.

Po počátečních dohadech se rozhodlo vykopat vlastní obraný val, který by se nemusel stydět při srovnání s ostatními. Dobré bylo, že po odstranění vrchní vrstvy borůvčí a kořenů se nacházel jemný písek a tak bylo vykopání zákopu i s maskováním a střílnami záležitost cca 2 hodin. To už se blížila devátá hodina a čas něco popít. Tady musím všem poděkovat, že se po celou dobu akce drželi celkem zkrátka a nikdo pak na akci neodpadl z důvodu kocoviny. Po první hodině ranní se odešlo (Vrabčáka odnesli) do stanů.

Ráno bylo dost času se prospat, protože do devíti probíhala registrace a následné rozdělení do týmů. My jsme byly zařazeni do týmu 7 a náš skromný počet posílila jednotka FAR z Liberce na devět partyzánů. Následně se vybral jeden člen z týmu jako velitel a už nic nechybělo pustit se do akce.

Tady se zkusím moc nerozepisovat a ke každému úkolu něco málo napsat:

1) Hlídání křižovatky B2 a B3 – po dobu dvou hodin udržet pozici B2 a B3.
Pozice B2 měla celkem smůlu, že narazila na silný odpor a po půl hodině byla dobyta a poslána na mrtvolině (tábor). Na křižovatce B3, kde zbylo pět lidí a byla větší možnost se krýt se podařilo s vypětím všech sil a rychlého medika křižovatku udržet. V poslední chvíli při ztrátě jednoho člena a docházení munice nám přišla na pomoc 10. a 17. a pozici převzali. V této misi se velmi osvědčili vysílačky, kdy Phedor ze středu vysílačky hlásil možné pozice nepřátel a všichni další v kruhu na to reagovali.

2) Hledání rakety na pozici B13 – Šest lidí ze 7 – mého tým šlo na možné raketové odpaliště. Hlavním cílem bylo se nepozorovaně dostat na pozici B13 a vyhnou se možným střetům. Tady se nám celkem podařilo dostat se na místo, ale raketu jsme nenašli.

3) Při návratu z B13 jsme dostali od Tomáše hlášku, že se máme dostavit do nemocnice. Nemocnice se však už dostala pod palbu a situace se stávala dosti nepřehlednou. Naštěstí však přišel organizátor (dále ORG.) akci stopnul a zadal nové pozice. Náš úkol byl chránit nemocnici a její evakuaci. Tady jsem padnul hned při začátku, takže moc nevím co se dál dělo ale nemocnici se podařilo ubránit dostatečně dlouhou dobu a evakuovat nemocné.

4) Po stáhnutí se na základnu a dostatečném odpočinku dostala 7 – rozkaz zničit konvoj směřující z pozice B3 k mostu. Protože pozice B3 se nacházela na druhé straně mapy bylo nutné se dostat na křižovatku nepozorovaně a celou oblast obejít. Tady se bohužel ORGové moc nevyznamenaly, protože konvoj představoval pouze jedno zelené auto jedoucí cca 40 km rychlostí. Vypadalo dost jako civilní takže jsme raději od útoku upustili. Alespoň jsme si vyzkoušeli rozestavění jednotek pro silniční přepad.

5) Z pozice přepadu konvoje nás napadla vlastní strana a po krátkém střetu beze ztrát jsme se k nim přidali na útok na most. To už se blížila cca šestá hodina a myslím, že toho měli všichni více než dost a osobně jsme se těšil až dostanu zásah a půjdu hodinu odpočívat do tábora. Oblast mostu byla dost temná a mé unavené oči nerozeznali nepřátelskou uniformu a po dlouhém váhání kdo je kdo jsem se musel vrátit do tábora. O dalších příchozích jsem se dozvěděl, že friendlykillů padlo více než dost.

6) V táboře jsem dostal na starost obranu což vybízelo vyzkoušet si náš zákop. Po návratu ostatních z týmu amíci zaútočili a byli tvrdě odraženi. Čas se touto dobou blížil k deváté hodině, a kdo chtěl, mohl využít příležitost k nočním bojům, které byly naplánované od 22:00 do 02:00h. Ze sedmého týmu jsme se přihlásili tři. Akce nedopadla moc dobře pač amíci udělali chybu v postavení světelného lighstiku a cca třicet lidí naběhlo přímo pod kulomety. Zbytek cca 10 lidí pak neměl šanci pozici dobýt. Situace se měla obrátit, ale amíci bylo moc unavení na dobývání a šli raději spát (šmejdi)

Návrat do tábora byl okolo 0:30 a vzhledem k tomu, že ráno v 7:00 měl být vedený frontální útok na tábor amíků jsem šel spát. Kdy šli ostatní nevím, ale ráno v 5:30 jsem dokázal všechny zbudit, takže to nebylo nijak pozdě.

7) Útok na tábor Amíků – ráno se vstávalo opravdu v pul šestý a nevímjak ostatní ale já byl z předchozího dne pěkně zničeny a vstávat se mi moc nechtělo. Nakonec jsem se odhodlal a tvrdě vzbudil i ostatní. Nakonec se nás sešlo k rannímu útoku okolo třiceti což nebyl velký počet k frontálnímu útoku, ale víc lidi ranní vstávaní nezvládlo. Útok se celkem povedl a za velkého řevu jsme pokosili hezkou řádku nepřátel, než se probrali a početní převahou nás odrazili. Myslím, že každý kdo byl ráno ospaly se krásně probral a to na další akci což byla hlídka na křižovatce.

8) Obrana křižovatek– Myslím,že v neděli byly všichni už dost unaveni a okolo 60 procent lidi odjelo už v sobotu, takže bylo rozumné zařadit scénáře něco jednoduchého. Na křižovatce byl celkem pul hodiny veget když pak amici v hojnem poctu zaútočili, ale naštěstí byly dost dezorientováni a jejich druha vlna zničila tu první, takže pak nebyl problém do desíti křižovatku ubránit. Dále od desíti do jedenácti jsme bránili další křižovatku, kde jsem si osobně dost užil osamocený v budově, kterou jsem se bránil cca pul hodiny.

9)Jako poslední akce na konec byla obrana tábora. V tomto úkolu nám dost pomohly vybudované zákopy ale i tak po pul hodině zůstalo v zakope už jen posledních par lidi a vypadalo to dost bledě. Naštěstí vypršel časový limit a hra se ukončila.

Osobně se mi akce velmi líbila. Hra jako celek fungovala a nikde se nečekalo zbytečně dlouho . Ráznější velení jsem jenom uvítal. Nedostatky samozřejmě byly ale většina ze strany hráčů samotných. Omezení munice se projevilo v taktičtějšímu přístupu do hry.


Comments are closed.